Ból w pachwinie – przyczyny i leczenie fizjoterapii

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu pachwiny, a każda z nich wymaga innego podejścia do leczenia. W celu postawienia prawidłowej diagnozy lekarz przeprowadzi bardzo szczegółowy wywiad, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się chorobie od samego początku. W tym tekście skupimy się na tym, co może powodować ból pachwiny i jak jest leczony.

Diagnoza bólu w pachwinie

Ból w pachwinie po lewej lub prawej stronie może być spowodowany chorobą lub urazem wielu tkanek. Lokalizacja i liczba tych struktur, a także ich rola w naszym życiu, są stosunkowo łatwe do przeciążenia, zwłaszcza dla sportowców, i są na tyle złożone, że identyfikacja źródła problemu niekoniecznie musi być łatwa. Dlatego warto być przygotowanym na takie pytania jak:

  • Czy to ból w lewej pachwinie, po prawej stronie czy symetryczny?
  • Czy to na przykład ból promieniujący do nogi? A może pojawi się gdzieś indziej?
  • Kiedy iw jakich okolicznościach pojawił się po raz pierwszy? Czy stało się to nagle, czy stopniowo narastało?
  • Kiedy pojawia się lub nasila ból w pachwinie: podczas chodzenia, po ćwiczeniach (np. bieganiu) czy nadal występuje?

Twój lekarz z pewnością będzie potrzebował tych informacji, aby prawidłowo zdiagnozować problem. Prawdopodobnie zleci więcej badań, aby potwierdzić diagnozę. W międzyczasie przedstawimy Ci możliwe przyczyny bólu w pachwinie.

Ból pachwiny i mięśni

Być może najczęstszym źródłem bólu pachwiny u sportowców są dwie grupy mięśni: przywodziciele ud i zginacze bioder.

Uraz mięśni przywodzicieli uda zwykle wiąże się z nagłą zmianą kierunku ruchu lub rozpoczęciem biegu. Jeśli ścięgno się zapala, nazywa się to „słabością piłkarza”.

Ból w pachwinie spowodowany urazem mięśni zginaczy biodra również ogranicza zakres ruchu w stawie, ale jest spowodowany ruchem zgięcia w stawie biodrowym i rozciąganiem uszkodzonego mięśnia.

Ból w pachwinie, stawach i kościach

W przypadku stawów istnieją również dwa potencjalne źródła bólu w pachwinie: staw biodrowy lub staw krzyżowo-biodrowy. Do częstych urazów zalicza się zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego, objawiające się napięciem w otaczających tkankach i często nieprawidłowym umiejscowieniem kości, czy też uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego, co powoduje usztywnienie stawu i ograniczenie jego zakresu ruchu.

Co ważne, w tym drugim przypadku ból nasila się nie tylko podczas treningu, ale także po dłuższym siedzeniu czy staniu i może promieniować w kierunku kolana. Jeśli staw krzyżowo-biodrowy zostanie zablokowany, zwykle będzie to ból w pachwinie promieniujący do pośladków lub tylnej części uda.

Warto również wspomnieć o konflikcie panewkowym kości udowej (może to być spowodowane zarówno kośćmi, jak i panewką), który objawia się bólem w pachwinie podczas chodzenia, zginania biodra czy rotacji wewnętrznej.

Ból i nerwy w pachwinie

Nerwy mogą również powodować ból w pachwinie. Jednym z nich jest uwięzienie nerwów, które powoduje również zaburzenia czucia i osłabienie mięśni.

Ból w pachwinie u mężczyzn może być spowodowany neuropatią nerwów udowych lub biodrowo-pachwinowych. W tej sytuacji ból narasta w pozycji pionowej, a podczas ruchu może promieniować również do wnętrza uda.

Należy zauważyć, że ból w lewej lub prawej pachwinie może być również objawem choroby narządów wewnętrznych, wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ból w pachwinie – leczenie i fizjoterapia

Program leczenia jest ściśle powiązany z trafną diagnozą i stanem pacjenta, dlatego trudno określić, jak może wyglądać, ale praktycznie w każdej sytuacji powrót do zdrowia będzie wymagał rehabilitacji.

Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą przyspieszyć proces regeneracji tkanek, a ćwiczenia fizyczne przywrócą sprawność i elastyczność tkanek.

Oczywiście te same rozwiązania można zastosować w przypadku innych problemów z bólem pachwiny, ale nie wszystkich. Ich wybór zależy nie tylko od źródła bólu, ale także od potrzeb i ograniczeń pacjenta, takich jak przeciwwskazania do danego rodzaju terapii.

Leave a Comment